Rozdział 6 – Emerytura. Każdego czeka   ›   Lekcja 5 – O emeryturę sami zadbajmy

Lekcja 5

O emeryturę sami zadbajmy

Emerytury są ważnym wyznacznikiem jakości życia i niezależności ekonomicznej osób starszych i ich bliskich. Konsekwencje zachodzących przemian społecznych i ekonomicznych prowadzą do obniżenia stopy zastąpienia, czyli relacji pomiędzy wysokością zarobków a przyszłym świadczeniem emerytalnym.

Obejrzyj film

Co możemy zrobić dla naszej emerytury już teraz?

Czas trwania: 2 minuty

Czasy, w których można było zostawić dbanie o emeryturę państwu i liczyć, że jakoś to będzie, już minęły.

To nie znaczy wcale, że mamy się zabijać dla pieniędzy. Być może nie masz wielkich potrzeb i poradzisz sobie za 1000 zł. Albo świetnie zarabiasz i uznajesz, że 2-3 tys. zł emerytury z ZUS-u w zupełności Ci wystarczą. W takim wypadku nie musisz poświęcać czasu na tworzenie długoterminowych planów finansowych i możesz zająć się innymi formami spędzania wolnego czasu.

Jeśli jednak marzy Ci się aktywność i ponadprzeciętny standard życia po rezygnacji z pracy, to naprawdę nie masz wyjścia. Jeśli nie zarabiasz kokosów, to emerytura publiczna z ZUS zapewni Ci co najwyżej przeciętne życie. Aby wznieść się ponad przeciętność i zapewnić sobie odrobinę komfortu, musisz ułożyć i wdrożyć w życie jakiś plan gromadzenia dodatkowych środków.

Emeryturę z ZUS w nowym systemie wylicza się dzieląc „kapitał” (kwotę składek zgromadzonych do chwili przejścia na emeryturę) przez statystyczną liczbę pozostałych miesięcy życia. W związku z tym wiek przejścia na emeryturę ma kolosalne znaczenie.

Przy tej samej sumie zgromadzonych składek przejście na emeryturę w wieku 65 lat oznacza emeryturę o 20% wyższą niż przy przejściu na emeryturę w wieku 60 lat.

Natomiast przejście na emeryturę w wieku 67 lat daje 30% więcej niż przy 60 latach.
Szczególnie niskie będą emerytury kobiet. Po pierwsze dlatego, że urlopy wychowawcze i wcześniejsze przechodzenie na emeryturę oznaczają mniej wpłaconych składek. Po drugie, „przeciętne dalsze trwanie życia” kobiet jest dłuższe niż mężczyzn w związku z tym, że kobiety zwykle korzystają z prawa do przejścia na emeryturę 5 lat wcześniej.

Mniejsza wartość zgromadzonych składek podzielona przez większą liczbę statystycznych miesięcy życia może dać kobietom emeryturę niższą o 30% niż mężczyznom.
Jeśli nie zarabiasz kokosów, to emerytura publiczna z ZUS zapewni ci co najwyżej przeciętne życie. Jeśli marzy ci się aktywność i ponadprzeciętny standard życia po rezygnacji z pracy, to musisz wprowadzić w życie plan gromadzenia dodatkowych oszczędności.

NASTĘPNY ROZDZIAŁ