Rozdział 1 – Budżet domowy   ›   Lekcja 2 – Budżet Domowy – jak zacząć?

Lekcja 2

Budżet Domowy – jak zacząć?

Zanim zaczniemy tworzyć pierwszy budżet domowy – narzędzie do kontroli własnych finansów osobistych – postarajmy się stworzyć definicję budżetu. Prawdopodobnie, jesteście Państwo wieloletnimi pracownikami Domów Kultury. Możliwe, że też pracowali Państwo kiedyś w innych instytucjach czy firmach. I w tym miesiącu nie dostajecie Państwo pierwszej pensji. Możliwe, że już macie Państwo jakieś oszczędności, większe czy mniejsze, albo odwrotnie, z pensji pracownika kultury niewiele udaje się odłożyć. Niemniej, z planowaniem wydatków, budżetem domowym jesteście Państwo zaznajomieni. Jeśli nie teoretycznie, to zapewne praktycznie, bo przecież prowadzicie Państwo swoje gospodarstwa domowe, płacicie rachunki, robicie zakupy, a więc doświadczenie w tej kwestii już jest. Jednak budżet domowy ma szersze znaczenie niż zestawienie dochodów z wydatkami.

Budżet domowy to planowanie swoich finansów na podstawie znajomości swoich zachowań finansowych, Budżet domowy pozwala korygować niewłaściwe nawyki finansowe, przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi, skutecznie zaplanować dochód i wydatki, tak, aby czuć się bezpiecznym finansowo.

Tak więc budżet domowy ma szersze znaczenie. Budżet to plan. To nie tylko spisywanie wydatków, bo samo spisywanie nie spowoduje zmiany na naszym koncie w banku, a jedynie pokazuje ile wydaliśmy. Spisujemy wydatki dla poznania swoich nawyków finansowych i twardych dowodów. Jeśli mamy zwyczaj wpadania do ciucholandu co dwa dni i kupowania “tylko za 5 złotych” bluzki czy spodni, to nie wiemy ile właściwie wydajemy na ten cel w ciągu miesiąca. Może to być 20 złotych, ale równie dobrze i 200. Dopóki tego nie zapiszemy, to niestety możemy mieć mylne wyobrażenie o kwotach jakie wydajemy. Natomiast twarde dane prowadzą do przygotowania planu naprawy swoich finansów, a w tym pomaga budżet domowy. Trudno jednak planować cokolwiek, bez znajomości swoich zachowań i nawyków. Stąd zachodzi potrzeba spisywania wydatków przez minimum miesiąc. I według maksymy spopularyzowanej przez Sokratesa – poznamy samego siebie, a w każdym razie jak wyglądają nasze nawyki finansowe.

Pierwsze kroki z budżetem domowym

Z poniższej prezentacji dowiecie się Państwo jak przygotować się do tworzenia budżetu domowego, jak go wykonać, a także jak zaplanować później swoje wydatki. Budżet może nie być w praktyce pierwszą próbą opracowania Państwa wydatków. Możliwe, że w przeszłości prowadziliście Państwo własne budżety, wpisywaliście wydatki, tak więc wiele aspektów z kursu będzie Państwu znanych i ułatwi Wam pracę oraz podsumuje własne doświadczenia. Niemniej chcielibyśmy zaprosić Państwa do projektu, w którym nie tylko podsumujecie swoją wiedzę, ale i nabędziecie umiejętności jak przekazywać techniki i informacje o budżecie domowym osobom dorosłym. W części 3 i 4 pierwszego rozdziału będziemy mogli szczegółowo, krok po kroku opracować i prześledzić tworzenie budżetu.

Pusty format budżet domowego do samodzielnego uzupełnienia można ściągnąć poniżej:

Budżet domowy

O tym jak przejąć kontrolę nad swoimi finansami

OTWÓRZ PREZENTACJĘ

Jak zmienić swoje nawyki finansowe?

Opracowanie budżetu domowego i spisanie własnych wydatków pomoże w zmianie nawyków finansowych. Od razu uprzedzamy, zmiana jakichkolwiek nawyków nie jest prosta. Budżet domowy można porównać ze stosowaniem diety. Tak wiele słyszymy o zmianie nawyków żywnościowych, aktywność fizyczna jest w modzie a zdrowa żywność i produkty dietetyczne dostępne w praktycznie każdym sklepie spożywczym, a jednak tak trudno jest zrzucić chociażby te 5 kilogramów. Podobnie jest z budżetem domowym i wprowadzeniem zdrowych nawyków finansowych.

Jak pracować nad zmianą nawyków finansowych?

Badania Jennifer Labrecque z University of Southern California dowodzą, że jeśli pracujesz nad zmianą nawyków, to należy precyzyjnie zaplanować ich wprowadzanie (stąd znajomość budżetu domowego w naszym przypadku), a potem ten plan wykonać bez większego zastanowienia. Nawyki są kodowane w mózgu przez pamięć proceduralną, działającą właściwie automatycznie, bez udziału naszej świadomości. Planowanie czynności prowadzi do uruchomienia systemu pamięci deklaratywnej, z której dane wydobywamy świadomie. W praktyce oznacza to, że należy zaplanować nową czynność i nie zastanawiać się nad nią więcej w trakcie wprowadzania nawyku, by nie utrudniać procesu jej automatyzacji. Innymi słowy im więcej zastanawiamy się nad podjętymi decyzjami, tym trudniej jest je wprowadzić w życie. Skoro wiemy, że zastanawianie się prowadzi do wahania i opóźniania wprowadzania nawyku, to warto rozpocząć planowanie wydatków od razu. Od teraz.

NASTĘPNA LEKCJA