Rozdział 1 – Budżet domowy   ›   Lekcja 4 – Wydatki budżetowe

Lekcja 4

Budżet domowy. Wydatki.

Gdy znamy już nasz dochód miesięczny, jesteśmy gotowi przyjrzeć się naszym wydatkom. W pierwszym miesiącu spisywania wydatków nasz Budżet Domowy będzie się różnił od późniejszych budżetów z późniejszych miesięcy. W pierwszym miesiącu będziemy się bardziej koncentrowali na poznaniu i przeanalizowaniu swoich wydatków. Dowiemy się na co wydajemy, gdzie, jak często i jakie kwoty, czy płacimy gotówką, czy kartą, czy też może najczęściej korzystamy z karty kredytowej. Przede wszystkim musimy poznać nasze zwyczaje finansowe i nawyki. Dopiero poznając trochę nasze zwyczaje finansowe możemy zaplanować późniejsze wydatki czyli wskażemy drogę dokąd nasze środki finansowe mają iść, a nie tylko dowiadując się na co się rozeszły.

Obejrzyj film

Budżet domowy – wydatki

Czas trwania: 5 minut

Pierwszy Budżet Domowy ma być prosty

Wydatki dzielimy na kategorie budżetowe, czyli grupy wydatków podobnych do siebie. Wydajemy pieniądze na najróżniejsze cele. Płacimy czynsz, kredyt, opłacamy rachunki za telefon i Internet. Prawie codziennie kupujemy jedzenie i artykuły przemysłowe. Dojeżdżamy do szkoły i pracy, a więc płacimy bilety lub tankujemy benzynę. Kupujemy ubrania i kosmetyki, chodzimy do kina, kupujemy dzieciom zabawki i podręczniki. Wydatki te można pogrupować w proste kategorie. W pierwszym budżecie domowym starajmy się stworzyć tylko kilka podstawowych kategorii, nie więcej niż pięć, sześć grup. Dlaczego tylko kilka kategorii, skoro wydatków jest więcej? Prostota ułatwia analizę. W pierwszym miesiącu wystarczy, jeśli poznamy sumę wydatków na opłaty, jedzenie i transport, gdyż te kwoty będą raczej podobne w każdym miesiącu. Są to także podstawowe kwoty niezbędne do przeżycia naszej rodziny. Bez odpowiedniej sumy pokrywającej te wydatki lub oszczędności na koncie, nasza rodzina popadnie w długi. Wszelkie pozostałe kwoty, które nie pasują do podstawowych kategorii, zapisujemy do kategorii INNE, i pod koniec miesiąca będziemy je zbiorczo analizować. I pamiętajmy, kategorie budżetowe są umowne. W pierwszym miesiącu spisywania wydatków, nie będzie miało większego znaczenia, gdy wpiszemy pojedynczy wydatek np. za ciastka w cukierni do kategorii artykuły spożywcze zamiast rozrywka. Ważne jest spisanie i prześledzenie ogólnej tendencji naszych wydatków.

Do głównych kategorii wydatków należą:

  1. OPŁATY – Zaliczamy do tej grupy wszelkiego rodzaju opłaty z którymi wiąże nas umowa, i z których nie zrezygnujemy z dnia na dzień. Dlaczego są tak ważne? Odpowiedź jest prosta, nie minął jeszcze pierwszy dzień nowego miesiąca, a już wiemy, że z naszego konta wkrótce zniknie większa suma na uregulowanie rachunków. Do kategorii opłat zaliczamy: czynsz, prąd, gaz, abonament za telefon, Internet, i telewizję. W tej kategorii zawierają się także raty kredytów i leasingi. A także wszelkiego rodzaju subskrypcje programów, licencji, ubezpieczenia czy abonamenty medyczne. Możemy też dodać wszelkiego rodzaju składki na komitet, opłaty za przedszkole, obiady. Możemy dopisać kursy języków obcych, czy dodatkowe zajęcia, z którymi wiąże nas umowa długoterminowa.
  2. ARTYKUŁY SPOŻYWCZE I PRZEMYSŁOWE – Zaliczamy do tej grupy wszelkie wydatki na żywność. A że często robimy zakupy w większych sklepach, i od razu kupujemy chemię gospodarczą, tak więc do tej grupy zaliczamy tak zwane wydatki na jedzenie i sprzątanie. Uwaga, nie należy do tej kategorii przypisywać kosmetyków, są zwykle droższe i kupowane sporadycznie. Także nie powinny się znajdować wydatki na urządzanie domu, te zaliczają się do innej kategorii. Nie wpisujemy tutaj także obiadów na mieście czy w restauracji, kawy z kawiarni, czy fast foodów. Te należą do kategorii ROZRYWKA.
  3. TRANSPORT – Do transportu zaliczamy wydatki związane z opłatami za dojazdy, biletami za komunikację miejską, a także wydatkami na samochód, benzynę, naprawami samochodu.
  4. ODZIEŻ, KOSMETYKI – Do tej kategorii zaliczamy szeroko rozumianą pielęgnację urody.
  5. ROZRYWKA – Kategoria sporna i rozumiana w szerszym ujęciu. Każdy inaczej pojmuje rozrywkę. Do tej kategorii przypisujemy wydatki bez których można żyć, jednak umilają nasze życie. Warto oddzielnie przyjrzeć się tej kategorii, bowiem możemy sporo nauczyć się o sobie i sposobie gospodarowania finansami. Kategoria ta czasami, szczególnie w młodszym wieku, zajmuje wysoki procentowy udział wszystkich wydatków. Do tej kategorii najczęściej zaliczamy wyjścia do kina czy teatru, wszelkiego rodzaju spotkania ze znajomymi i wydatki ponoszone na ten cel, a także tzw. fast foody, kawy itp. wydatki.
  6. INNE – Tu wpisujemy wydatki, które nie pasują do żadnej innej z powyższych kategorii. Będą to wydatki jednorazowe, jak np. podręczniki dla dzieci, jak też pojawiające się bardziej lub mniej regularnie, jak np. artykuły do domu, takie jak pościel czy akcesoria kuchenne, czy też wydatki na leki czy lekarzy. Jest to bardzo ważna kategoria, bo wiele mówi o naszych zwyczajach finansowych. Będą się tu także znajdowały większe, jednorazowe wydatki, przez które może ucierpieć nasz budżet, jeśli nie mamy odłożonej na ten cel odpowiedniej kwoty.

Gdy mamy ustalone poszczególne kategorie finansowe, możemy zaczynać spisywanie wydatków. I nie czekajmy do pierwszego dnia kolejnego miesiąca. Zacznijmy już dziś i kontynuujmy zestawienie naszych wydatków z dochodem. Zaczynamy?

Ćwiczenie

Spisz miesięczne wydatki

Krok 1

Spisujemy wszystkie miesięczne opłaty

Kontynuujemy tworzenie naszego Budżetu Domowego przez spisywanie wydatków w danym miesiącu. Przyjrzyjmy się arkuszowi Budżetu Domowego i Części C – Wydatki.

1. Wydatki spisujemy chronologicznie.

Czyli, zaczynając od pierwszego dnia danego miesiąca, każdego dnia wpisujemy do właściwej kolumny kwotę, którą wydaliśmy tego dnia. Jednak istnieje odstępstwo od tej zasady.

2. Wydatki na opłaty należy wpisać w pierwszej kolejności.

Nawet jeśli planujemy zapłacić kilka dni później. Dlaczego proponujemy taką metodę? Po pierwsze, są to wydatki stałe, pojawiają się każdego miesiąca, i na pewno nie zapomnimy ich wpisać do budżetu. Po drugie, są to pieniądze, które i tak musimy wydać, bo jesteśmy związani umową (raty kredytów, abonamenty itp.) Po trzecie, po wpisaniu właściwej kwoty wydatków od razu zobaczymy, ile środków pozostaje nam na pozostałe kategorie, które możemy mniej lub bardziej planować i modyfikować w skali miesięcznej.

Krok 2

Zapisujemy wydatki na bieżąco

1. Wydatki warto spisywać na bieżąco,

aby zanotować wszystkie. Można codziennie, można dwa, trzy razy w tygodniu. Jest wiele na to sposobów. Można zbierać paragony, można zapisywać sobie do notesu każdą wydaną gotówkę, a płatności za pomocą karty spisywać z konta online. Można też przestawić się na płatności tylko na kartę.

2. Własna metoda na spisywanie wydatków.

Warto samemu wypracować sobie własną metodę, która jest najwygodniejsza i pozwala najlepiej zobrazować i dokumentować własne nawyki finansowe.

Krok 3

Budżet Domowy to gra zespołowa

O ile łatwo prowadzić Budżet Domowy, gdy mieszkamy sami, to w przypadku rodziny, sprawa się trochę komplikuje. Bo nie zawsze współmałżonek będzie miał taki sam zapał do spowiadania się z wydatków, co inicjator prowadzenia budżetu. Starajmy się jednak nie poddawać, i tworzyć budżet w oparciu o finanse, o których wiemy, i którymi zarządzamy. Jeśli w rodzinie występują dwa osobne konta, to zacznijmy od prowadzenia własnego budżetu, pomału sprzedając ideę racjonalnego gospodarowania własnymi finansami.

Krok 4

Analiza Budżetu Domowego

Aby móc dokonać analizy wydatków, trzeba budżet prowadzić przez minimum miesiąc. Jeszcze lepiej – przez trzy. Najlepiej – zawsze. Niemniej jednak nawet przy miesięcznym prowadzeniu budżetu uchwycimy główne tendencje naszych zachowań finansowych. Poznamy ile wydajemy na jedzenie (i dlaczego tak dużo), a ile nam zabierają opłaty. Dokładną analizą zajmiemy się w następnej części kursu. I nawet jeśli zdarzyło się nam zrobić sobie przerwę i zapomnieć o spisaniu wydatków, to nic straconego. Możemy usiąść i postarać się przypomnieć sobie na co, kiedy i ile wydaliśmy. Najważniejsze, abyśmy się nie poddawali w momencie krótkiej przerwy. Nic straconego, można nadrobić, a i tak dowiemy się więcej o własnych pieniądzach, niż gdybyśmy w ogóle Budżetu nie tworzyli. Zatem nie warto się zniechęcać. Powodzenia.

NASTĘPNA LEKCJA