Rozdział 8 – Finanse osobiste. Ważne. Bardzo ważne.   ›   Lekcja 3 – Kredyt studencki. Kredyt na wesele. Życie na kredycie.

Lekcja 3

Kredyt studencki

Nasze dziecko dorasta. Dostaje się na studia i powinno stać się coraz bardziej samodzielne. Studia, szczególnie w dalekim mieście kosztują. Rodzice stają przed dylematem, czy pomagać finansowo swoim dzieciom i w jakiej wysokości? Czasami rodzice nie mogą sobie pozwolić na pokrycie kosztów utrzymania dorosłych dzieci, i studenci stoją przed możliwością otrzymania kredytu studenckiego.

Kredyt studencki to pozwala na sfinansowanie swojego utrzymania przez okres studiów. Częściowa spłata odsetek jest dotowana przez państwo, koszty kredytu konsumenckiego są relatywnie niskie, nieporównywalne do kredytów konsumpcyjnych. Biorąc kredyt studencki można przeznaczyć go na wydatki związane ze studiami, kosztami utrzymania poza domem, można też te środki odłożyć lub zainwestować. Oprocentowanie kredytu jest relatywnie niskie 0,875%. Biorąc kredyt studencki otrzymujemy tani pieniądz.

O kredyt studencki mogą wnioskować studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiujący w systemie dziennym, wieczorowym lub zaocznym, którzy rozpoczęli naukę przed ukończeniem 25. roku życia, a także studenci studiów doktoranckich. Kredyt jest udzielany na okres studiów a w przypadku doktorantów jest dłuższy o 4 lata. Raty kredytu wypłacane są co miesiąc w zależności od wnioskowanej kwoty jest to od 400 złotych do nawet 1000 złotych. Kredyt przeznaczony jest dla osób o relatywnie niskich dochodach w rodzinie. Obecnie, w roku akademickim 2017/2018 dochód na członka rodziny w gospodarstwie domowym studenta nie mógł przekroczyć 2500 zł.

Wydaje się, że kredyt studencki jest świetnym produktem, tanim, bezpiecznym. W dodatku jeśli jesteśmy w gronie najlepszych 5% studentów, część kredytu zostanie nam umorzona. Gdzie więc jest tutaj haczyk?

Każdy kredyt trzeba spłacić. Kredyt studencki też trzeba spłacić, a biorąc go zaczynamy nasze dorosłe życie od kredytu.

I nawet jeśli kredyt studencki zaczynamy spłacać po upływie karencji dwóch lat, a raty są zwykle dwukrotnie mniejsze, niż te kwoty które wcześniej otrzymywaliśmy, to i tak jesteśmy na kredycie. I przyzwyczajamy się do życia na kredycie od wczesnej młodości.

Ponadto, jeśli decydujemy się na kredyt w wysokości 600 złotych, to jako studenci mieszkamy zwykle w większym ośrodku, który oferuje możliwości dodatkowej pracy. A podejmowanie dodatkowej pracy nie tylko pozytywnie wpływa na budżet domowy, ale także uczy nas radzenia sobie.

Kredyt na ślub

Czy warto brać kredyt na ślub? Ślub może kosztować fortunę. Koszt wynajmu sali na kilkadziesiąt czy nawet kilkaset osób, suknia, kwiaty, obrączki, fotograf, oprawa muzyczna wszystko to widuje koszty ogromnie. Często tłumaczymy sobie, że to uroczystość jedyna w życiu, że to wyjątkowy dzień i chcemy go zapamiętać na zawsze. Koszty rosną, czasami posiłkuje się kredytem, i zapominamy o konsekwencjach.

Procedura otrzymania kredytu jest bardzo prosta i ograniczona do minimum. Dla swoich klientów bank udostępnia kredyt nawet w ciągu 15 minut. Wystarczy złożyć wniosek o kredyt. Następnie logujemy się do naszej bankowości internetowej. System automatycznie wskaże jaki kredyt otrzymamy bez przedstawiania jakichkolwiek dokumentów. Następuje
akceptacja warunków umowy w systemie transakcyjnym. Wskazujemy kwotę kredytu i ilość rat. A potem otrzymujemy pieniądze, zajmie to nie więcej niż 15 minut od momentu otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

Trzeba pamiętać, że to specjaliści od marketingu zadbali o to, aby w przyjemnych warunkach sprzedać nam marzenia o pięknym ślubie. Jeśli wzięliśmy kredyt na 40 tysięcy złotych, to miesięczna rata wyniesie w jednym z banków 1,166 złotych. I na pewno wiele osób skusi się mając na uwadze, że po ślubie dochody są zwykle wspólne. Jednak przez kolejne 48 miesięcy oddamy 55,968 złotych. Czyli zapłacimy bankowi prawie 16 tysięcy odsetek. I to mogą być pieniądze, nasze oszczędności. W momencie gdy dopiero zaczynamy nasze wspólne życie, zakładamy dom, rodzinę, rodzą nam się dzieci, będziemy spłacać kredyt za ślub, po którym zostaną tylko zdjęcia i wspomnienia.

Kredyt na ślub jest kredytem konsumenckim. Trzeba kredyt spłacić wraz z odsetkami. Kredyt na ślub kosztuje. A odsetki spłacamy lata po ślubie.

NASTĘPNA LEKCJA