Rozdział 8 – Finanse osobiste. Ważne. Bardzo ważne.   ›   Lekcja 5 – Dlaczego finanse osobiste są ważne?

Lekcja 5

Dlaczego finanse osobiste są ważnym tematem?

Podejście do zarządzanie finansami osobistymi i budżetem domowym często związane jest z postawami, jakie zaobserwowaliśmy w dzieciństwie. To wtedy kształtują się nasze postawy, w tym nasze podejście do gospodarowania pieniędzmi.

Szukamy tego co znamy

Przez późniejsze życie ludzie będą szukali potwierdzenia znajomych z dzieciństwa wzorców w swoim życiu. Będą też implementowali działania. Serie eksperymentów prowadzonych w latach 60. XX wieku pokazały, że ludzie mają tendencję do poszukiwania potwierdzeń dla swoich wcześniejszych przeświadczeń. Późniejsze badania wyjaśniły to jako wynik tendencji do testowania hipotez bardzo selektywnie, skupiając się na jednej możliwości i ignorując alternatywy. W połączeniu z innymi efektami taka strategia wpływa na konkluzje, do jakich ludzie dochodzą. Błąd ten może wynikać z ograniczonych możliwości przetwarzania informacji przez ludzki mózg lub z ewolucyjnej optymalizacji, gdy szacowane koszty tkwienia w błędzie nie są większe niż koszty analizy prowadzonej w obiektywny, naukowy sposób.

Efekt potwierdzenia tłumaczy dlaczego ludzie poszukują informacji i zapamiętują je w sposób selektywny, interpretując je w błędny sposób. Efekt ten jest szczególnie silny w przypadku zagadnień ważnych, dlatego ludzie szukają materiałów i czytają media potwierdzające to co już wiedzą i znają. Ponadto ludzie mają również tendencję do interpretowania niejednoznacznych dowodów jako potwierdzających ich własne zdanie.

Zmieńmy swoje finanse

Efekt potwierdzenianie musi doczyczyć naszych finansów. Możemy zmienić swoją sytuację finansową. Wziąć w swoje ręce budżet domowy, planować wydatki, szukać ginących pieniędzy.

Na koniec chcielibyśmy podzielić się z Państwem kilkoma słowami o tym, jak edukacja finansowa i racjonalne podejście do gospodarowania finansami zmieniły nasze życie. A Państwu życzymy wielu sukcesów!

Obejrzyj filmy

Dlaczego finanse osobiste są ważne?

Czas trwania: 3,5 minuty

Czas trwania: 2 minuty